تبلیغات
پلاک یار - مرصاد -کمین گاه؛ پایان منافقین
 
به وب سایت پلاک یار خوش آمدید
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین
درباره پلاک یار
نویسندگان پلاک یار
آرشیو مطالب پلاک یار
لینک های مفید پلاک یار
آمار سایت پلاک یار
» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بازدید :
» آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات پلاک یار
/////////////// پخش زنده حرم وصیت شهدا ساعت فلش مذهبی ساعت فلش مذهبی
مرصاد -کمین گاه؛ پایان منافقین
نویسنده امیر مهدی در 02:08 ق.ظ | نظرات()
سازمان مجاهدین خلق(منافقین)،یک سازمان شبه  نظامی و التقاطی (اسلام+مارکسیسم) است که پس از پیروزی  انقلاب اسلامی، رهبرانش  به دنبال سهم خواهی از امام و انقلاب برخواستند که امام راحل آنها در چندین مرحله نصیحت و دعوت به پیوستن به دامن اسلام و انقلاب کرد. اما آنها در روند برخورد خود ذره ای تغییر ایجاد نکردند و حتی برشدت آن نیز افزودند . به دنبال حادثه 14اسفند59 و ائتلاف این سازمان با لیبرالها  ماهیت دوگانه  و انحرافی آنها برای مردم روشن شد و حضرت امام درپاسخ به عاملین غائله 14اسفند59آنان راگروه  منحرف منافقین میخواند  و نیز فرمودند  به شرارتهای ضد اسلامی خاتمه خواهم داد و در اقدامی آقای موسوی اردبیلی (دادستان کل کشور) را مامور رسیدگی به ماجرا میکند. پس از واقعه 30خرداد60مسعود رجوی (سرکرده منافقین) و بنی صدر (رئیس لیبرالها )و چندتن از سرانشان به تغییر شکل از کشور خارج می شوند و به پایگاه  نظامی متروکه (اورلی ) شهر پاریس فرار می کنند. 

با پذیرش قطعنامه598ازسوی ایران، به طور کامل میدان فعالیت برای عراق بسته شد چراکه طبق آن می بایست 2طرف معاهده، آتش بس کامل  را اجرایی کنند و از طرفی هم عراق نتوانست به مقاصد خود برسد . دراین میان نیز پذیرش قطعنامه بر گروه عناصر اپوزیسیون شوک شدیدی وارد کرد خصوصا گروهک منافقین که تمام  آبروی و هستیش را در گرو جنگ نهاده بود ، بیشترین صدمه را متحمل شد.  همچنین عراق و عناصر اپوزیسیون برای خارج شدن از بن بست و این شکست پرهزینه می بایست کاری انجام می دادند...


آنها از مدتها قبل در تحلیل های خود به این نتیجه رسیدند که ایران در صورتی می تواند قطعنامه را بپذیرد که در فشار شدید سیاسی و اقتصادی باشد و با وجود  تنش ها ی موجود از این 2موضوع، اتحاد نیرو های داخلی ایران برهم می خورد. آنها باپذیرش  قطعنامه  با تکیه بر تحلیل های خود فرصت را مناسب برای حمله به ایران می دانستند. براین اساس طرح حمله منافقین  به ایران را 2ماه زودتر یعنی 6روز پس از پذیرش قطعنامه 598 کلید زدند . در پاسخ به اینکه چرا اندیشه عملیات در ذهن سازمن منافقین شکل گرفت می توان گفت آنها فکر می کردند با پایان یافتن جنگ نیرو های ایرانی ضعیف شده و فرصت و محدوده پشتیبانی صدام از این سازمان کاسته میشود، همچنین با وجود شناخت ازصدام حسین و ناراحت بودن وی از وقوع این مهم  و امکان استفاده این سازمان از امکانات و تسلیحات ارتش عراق، فرصت را برای حمله مناسب دانستند ، به طوری که صدام حسین در واکنش به این طرح سازمان منافقین گفت:" شاید این فرصت طلایی برای نابود سازی رژیم فعلی (ایران) باشد."  ازطرفی نیز سازمان منافقین با هدف تسخیر چند شهر مرزی و داخلی و در نهایت تسخیرتهران برنامه ریزی کردند. آنها در نظر داشتند با وارد کردن 13تیپ   نیروی رزمی به تهران، ضمن تسخیر مراکز مهم،  قدرت را به خیال  خود بدست بگیرند و برای نیل به این هدف شوم طراحی و برنامه ریزی دقیقی  در آمریکا و مقر اپوزیسیون شکل  گرفت ، مسعود رجوی در شب اول عملیات گفت: "براساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید... کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یک ابرقدرت است؛ چون فقط یک ابرقدرت می‌تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند... از پایگاه نوژه وپایگاه هوایی تبریز  هم ترسی نداشته باشید؛ هر سه ساعت به سه ساعت دستور می‌دهم هواپیماهای عراقی بیایند و آنجا را بمباران کنند. علاوه بر آن، ضد هوایی و موشک سام ۷ هم که داریم... هوانیروز عراق تا سرپل ذهاب به‌همراه ستون‌ها خواهد بود. از نظر هوایی ناراحت نباشید چون هواپیماهای عراقی پشتیبان ما هستند و تمام ماشین‌ها به صورت ستون حرکت می‌کنند . "     

همه این موارد در صورتی شکل پذیرفت که سران غرب و آمریکا  در هر شرایطی از آنها حمایت می کردند. در این میان منافقین پیش از "عملیات فروغ جاویدان" 2 عملیات دیگر  را در مرزهای ایران  تحت عناوین " آفتاب " در فکه و " چلچراغ " در مهران انجام دادند که تا حدودی آمادگی خود را برای محوریت  کار در داخل  را نزد حاکمان بعثی به ثبوت رسانده بودند. 

  در نهایت امر ساعت 30/14روز 3/5/1367 منافقین به اتفاق مخالفان انقلاب درخارج کشور با حمایت گسترده رژیم  عراق،  عملیات فروغ جاویدان را همراه با 15هزار نیرو  با هجوم زمینی از طریق سرپل ذهاب  و هلی برن از جنوب گردنه پاطاق (نزدیک سرپل ذهاب) آغاز کردند، آنها در ساعت 30/18 تقریبا شهر کرند را به تصرف خود در آوردند و  سپس به سمت شهر اسلام آباد به حرکت در آمدند و در بدو ورود کلیه راه های ارتباطی زمینی، برق و ارتباط مخابراتی را قطع کردند و با نیروهای سپاهی و بسیج مستقر در آنجا     درگیر شدند که به جهت  عدم انسجام و آمادگی نیروهای نظامی مستقر در شهر اسلام آباد توانستند شهر را به تصرف خود در آورند و پیروز شوند. 

منافقین با خوشحالی پوچ از تصرف این 2شهر، با استفاده از تعداد زیادی تانک دجله(برزیلی، دارای چرخ لاستیکی و سرعتی معادل 120کیلومتر در ساعت )، خودروهای زرهی مجهز و نیروی زمینی به سمت باختران حرکت می کند، ولی درنزدیکی شهر حسن آباد(20کیلومتری شهر اسلام آباد) با نیروهای ایرانی درگیر و تقریبا در آنجا زمین گیر می شوند که جنگ در این نقطه تقریبا3 روز به طول می انجامد. 

در ادامه  با طراحی  های صورت گرفته  از سوی فرماندهان جنگ ، ارتشی به فرماندهی شهید صیاد شیرازی متشکل از چندین تیپ و گردان از جمله تیپ مالک اشتر استان مازندران شکل گرفت و در روز 5/مرداد/67عملیات مرصاد را بارمز یا علی بپن ابیطالب  آغاز کردند. آنها با آغاز عملیات توانستند شهر حسن آباد را به تصرف خودشان در بیاورند و منافقین را غافل گیر کنند. در ادامه نیروهای یکی از گردان ها که اهالی اسلام آباد آن را تشکیل دادند و نیز به تمام راه های شهر آشنایی داشتند، با نفوذ به داخل شهر، با دشمن درگیر شدند و سازماندهی منافقین را در داخل شهر بر هم زدند. منافقین برای ترمیم ضربات وارده، 2 تیپ از نیروهای خود را از محور حسن آباد فرا خواندند تا با پیشروی نیروهای خودی مقابله کنند. همچنین، در این عملیات نیروهای لشکر 27 محمد رسول الله(ص) از سه راهی غرب اسلام آباد و از پشت پمپ بنزین، دشمن را دور زده و تلفات زیادی بر آنها وارد ساختند. در اثر پیشروی نیروهای ایرانی ، اسلام آباد از اختیار نیروهای منافقین خارج شد. بلافاصله پس از آزاد سازی شهر اسلام آباد، یگان های سپاه پیشروی را به سمت کرند آغاز کردند. قبل از رسیدن نیروهای خودی به این شهر، در ساعت 3 نیمه شب، 3 فروند هلی کوپتر ترابری در کرند به زمین نشستند و تعدادی از کادر منافقین و رهبری سازمان را از شهر خارج کردند. این واقعه، نشانی روشن  از آغاز شکست منافقین بود؛ چرا که پس از مدتی با پیشروی نیروهای خودی به سمت کرند و انهدام تانک های زره پوش دجله  منافقین، دشمن هر آنچه داشت پس از 48 ساعت بر زمین نهاده و متواری شد و در نهایت در روز7/مرداد/67کلیه مناطق تحت تصرف منافقین فتح شد. آنها توانستند 1600تا2500  نفر از نیروهای دشمن را به هلاکت برسانند و مقادیر زیادی از تانکها و اعدواتشان را مندهم   و مقداری را به تصرف خود در بیاورند در طول این عملیات بعضی از فرماندهان دشمن اسیر و تعدادی زیادی اسناد و مدارک از آنها به دست آمد. 

لازم به ذکر هست که نیروی هوای ارتش در روز اول عملیات به جهت بمباران پایگاه هوایی نوژه  وارد عمل نشد ولی در روزهای دوم و سوم عملیات نقش به سزایی را ایفا نمود به طوری که  بالگردهای هوا نیروز توانستند بخش قابل توجهی از ستون منافقین  را بر روی جاده آسفالت  منهدم کنند. ضمنا در طول این عملیات به جهت رشادت های رزمندگان در این عملیات و خصوصا در تنگه چهار زبر این تنگه به تنگه مرصاد تغییر نام یافت. 

 اقدام مشترک عراق و منافقین در پیشروی به عمق خاک ایران، بازتاب گسترده ای در سطح بین المللی به همراه داشت و نیز حساسیت های زیادی را برانگیخت؛ زیرا این تحرکات پس از موافقت ایران با قطعنامه شورای امنیت، در حالی انجام گرفت که اراده بین المللی بر پایان جنگ مصمم شده بود؛ ولی اقدام عراق و منافقین عملاً به معنای ادامه جنگ بود. 

هاروی موریس از روزنامه ایندیپندنت طی تحلیلی در مورد اهداف و استراتژی منافقین نوشت: 

استراتژی فعلی مجاهدین و عراق، ظاهراً ایجاد یک منطقه آزاد شده در دست مجاهدین است تا از این طریق، سازمان مخالف رژیم ایران، نقشی در توافق نهایی صلح داشته باشد.

 نشریه ای نیز نوشت این اقدام منافقین ، به دلیل نگرانی آنها از آیند خود در عراق و نتایج آتش بس می باشد. 

روزنامه رویتر به نقل از یکی از دیپلماتهایش نوشت که این عملیات بدون حمایت و همکاری عراق برای منافقین غیر ممکن بود. 

بر همین اساس بسیاری از محافل خبری دنیا،ضمن نقض این اقدام سازمان منافقین و دولت عراق،آن را واکنشی در مواجهه با پذیرش قطعنامه دانستند و نیز عاملی برای زنده شدن دوباره روحیه ایران خواندندکه بجای اینکه از باعث از هم پاشیدگی ایران  شود باعث وحدت و انسجام آنها شد. 

پاورقی:
 مرصاد= کمین گاه 
آمار زیادی پیرامون میزان کشته شدگان است که قاطبه آن بین 1600تا2500می باشد.

 منابع:
 صحیفه نور امام خمینی (ره) 

کتاب آشنایی با دفاع مقدس 

کتاب گذر از بحران 67 – تحلیل سیاسی  هشتمین سال جنگ – نمایندگی ولی فقیه در سپاه 

اسناد موجود از اسناد موجود از خبرگزاری بی بی سی 


برچسب‌ها: مرصاد ،عملیات مرصاد ،چگونگی عملیات مرصاد ،تصاویری از عملیات مرصاد ،عملیات نابود کردن منافقین ،منافقین ،اقدامات منافقین ،
دوشنبه 20 خرداد 1398 09:17 ق.ظ

Thanks for sharing your thoughts about %meta_keyword%. Regards
سه شنبه 22 فروردین 1396 10:37 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I came across this board and
I find It truly helpful & it helped me out a lot.

I am hoping to offer something again and aid others like you helped me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
طراحی و کدنویسی قالب : امیرعلی تم
Temlate By : amiraliform.r98.ir
لینک دوستان پلاک یار
آخرین مطالب پلاک یار
موضوعات پلاک یار
پیوندهای روزانه پلاک یار
برچسب ها پلاک یار
صفحات جانبی پلاک یار
طراح قالب
امیرعلی تم